Baca Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Soba Çeşitleri Nelerdir?
19 Mart 2020
Barbekü Fiyatları
19 Mart 2020

Baca temizliği nasıl yapılır?

Şöminenizin verimini artırmak ve güvenli yakma işlemi için yakma sıklığınıza göre düzenli olarak şömine bacanızın temizlenmesi gerekir. Ancak işin bu kısmı profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Şömine ve kombi baca temizliğinde usta olan profesyonel temizleyiciler, şöminenizi baştan aşağı derinlemesine temizledikleri gibi sizi havalandırma tıkanıklığı gibi problemler karşısında uyarabilecek ve şöminenizin durumu konusunda bilgilendirebilecektir.

Şömine temizleme

  • Şöminede yakılan odun ya da benzeri maddeler söndükten sonra yerlerinde külleri kalır. Şöminenin içini temizlemek için ateş tamamen söndükten ve soğuduktan sonra bir fırça yardımı ile külleri şöminenin tabanında bulunan küllüğe süpürün.
  • Sonra küllüğü yerinden çıkararak içindeki külleri boşaltın.
  • Şöminenin içinde ve küllüğün tabanında bir miktar kül kalabilir. Bunları da ortadan kaldırmak isterseniz, kesinlikle külleri suyla temizlemeye kalkmayın. Elektrik süpürgesi ile kalan külleri süpürün.
  • Şöminenin camında zamanla is oluşur. Bunu temizlemek için  bir toz deterjanı macun kıvamına gelecek şekilde azıcık suyla karıştırın. Bu karışımı bir tarafı sert bir bulaşık süngeri ile cama uygulayın. Cam çok islenmiş durumda ise karışımı isli bölgenin üzerinde beş dakika kadar bekletin. Hafifçe ovarak silin. Ardından temiz bir bezi ıslatarak camı durulayın. Cam bölmeyi kurumaya bırakın ve kurumadan şömineyi yeniden yakmayın. Camlı bölüm ıslakken şöminenizi yakarsanız kısa süre sonra cam yeniden is olur.
  • Şöminenin “pik” adı verilen dökme demir kısmını kuru bir bezle silin. Islak bez demirin paslanmasına neden olabilir.
  • Şöminenizin dışına dökülen külleri elektrik süpürgesi ile süpürün. Mermer ya da başka malzemeden yapılmış dekoratif bölümlerdeki tozları ıslak bir bezle, varsa lekeleri sabunlu suyla hafifçe ovarak temizleyin.

Püf noktaları:

Şöminenin içindeki külleri iç haznedeki küllükte biriktirin, küllüğü boşaltın. Artan külleri elektrik süpürgesi ile alın.

şöminenin cam bölmesinde oluşan isleri deterjanlı su ile temizleyin.

Şöminenin dökme demir kısmındaki is ve külleri kuru bir bezle temizleyin.

Dışarı saçılan külleri temizlemek için elektrik süpürgesi kullanın.

şömine bacanızı kendiniz temizlemek yerine profesyonel birine temizletin.

Detaylı Bilgi İçin Arayınız

Telefon : +90 (216) 641 72 28

E-posta : info@caglarsomine.com

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
ArabicEnglishTurkish