Şömine Camı Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Barbekü Fiyatları
19 Mart 2020
Bahçe Barbekü Modelleri Ve Fikirleri İle Sizlerleyiz
19 Mart 2020

Şömine Camı Temizliği

Şömine Camı Temizliği , Şömine önüne konan vitro seramik camlar, ısıya oldukça dayanıklıdır. Cam yerine pirinç delikli levhalar da tercih edilmektedir.

Şömine camının temizliği, şömine yakış sıklığına göre değişir.

Şöminenin dokunulabilecek kadar soğuk olduğundan emin olun. Bir sprey şişesini su ile seyretilmiş amonyak karışımı ile doldurun. Su, amonyağın cam üzerinde buharlaşmasını engelleyecek ve daha kolay kullanılmasını sağlayacaktır. Bazıları bu karışımın içerisine sirke eklemeyi de önerir, ancak gerek yoktur. Bir kaç tane kağıt havlu alın ve karışımı cama püskürtün. Kağıt havlu ile siyah ya da sisli camı temizleyin. Camınızın ne kadar isli ya da sisli olduğuna bağlı olarak bir kaç defa temizlemeniz gerekebilir. İnatçı lekeler varsa, kağıt havluyu karışımın içerisine batırın ve lekenin üzerine serin, kağıt havlu cama yapışacaktır. Kağıt havluyu camın üzerinde yaklaşık 10 dakika kadar bırakın. Bu, karışımın emilmesini ve lekelerin çıkmasını sağlayacaktır. Kağıt havluyu kaldırdıktan sonra, is kolayca silinebilecektir. Ayrıca lekeyi ovalamak için bulaşık süngeri kullanabilirsinz, ancak camınızın çizilme riski olduğundan güvenlik tehlikesi oluşturur. Amonyak ve suya batırılmış kağıt havluyu alın ve soba kısmındaki küllerin içine batırın. Camı ovmak için küllü kağıt havluyu kullanın, kül camın kimyasal temizliğine yardımcı olacaktır. Kuru bir bez ile camı kurulayın.

Şöminede oluşan çoğu siyah ve koyu renkli kalıntılar, odun parçacıklarının az miktarda yanmasından kaynaklanmaktadır. Oldukça sıcak bir ateş hem camın temizlenmesine hem de bacanızın temiz kalmasına yardımcı olacaktır.

Şömine haznesinin dizaynından dolayı bu camların is tutması kolay gerçekleşmez. Çünkü haznede bulunan hava deliklerinden hazne içerisine giren hava, cam ile alev arasında bir perde vazifesi görür.

Camı temizleme ihtiyacı duyduğunuzda hazne içerisinde biriken küllere batıracağınız hafif nemli bir bezle camı silebilirsiniz.

Şömine Haznesi Nasıl Temizlenir?

Şömine haznesini temizlerken öncelikle tüm külleri haznenin içine düşürün.

Küllüğü çekip çıkarın ve içindeki külleri boşaltın.

Hazne içinde kalan külleri kesinlikle su ile temas ettirmeden temizleyin. Bunun için elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz.

Hazne içerisinde bir miktar kül kalması, tutuşmayı kolaylaştırır. Ancak şöminenin hiç yanmayacağı ilkbahar-yaz döneminde hazneyi su ile temizleyebilirsiniz.

Şömine haznesinin dış kısmını silerken, haznenin demir olan pik döküm yapısında paslanmaya sebep olmamak için kuru bez kullanın.

Hazneye yanıcı ve ateşe dayanıksız boyalar sürmeyin.

Sürekli yanan hazneler içerisinde oluşan beyaz ve kalıcı tortu tabakayı temizlemeye çalışmayın. Bu tortu tabakası tamamen doğal ve zararsızdır.

Detaylı Bilgi Almak İçin Arayınız…

Tel: +90 (262) 343 42 30

E- Mail: info@caglarsomine.com

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
ArabicEnglishTurkish