Şömine Seçimi Nasıl Yapılmalı? Çeşitleri Nelerdir?

Elektirikli Şömine Nasıl Çalışır?
14 Mart 2020
Plazma Şömine Farkı İle Baca Çıkışına Ve Tütmeye Son!
14 Mart 2020

Şömine Seçimi: Kışın soğuk günlerinde, özellikle dışarıda kar yağarken sıcacık evimizde oturmanın keyfi bir başkadır. Hele birde evimizde bir şöminemiz, içinde çıtır çıtır yanan ve rengarenk ateşler saçan odunlarımız varsa.

Şömineler evimizi ısıtmakta kullandığımız en eski araçlardandır. Yaşam alanlarının çok katlı binalara ve dairelere geçmesiyle azalan şömine kullanımı yakın geçmişe kadar sadece bağ evleri ve müstakil binalar için oluşmaktaydı. Fakat gelişen teknoloji ve şömine için kullanılan yakıtların çeşitlenmesi onların artık her türlü yapıda kullanılmasına olanak sağlıyor.

Şöminelerin ısınma aracı olarak kullanılmalarının yanında dekoratif olarak evimize bambaşka bir hava kazandırması tüketicileri en çok cezbeden sebeplerdendir. Evimizin içinde yanan bir şömine ve çıkan alevlerin ışıkları görsel olarak ta bir şölen demektir.

Elektrikli şöminelerin kullanımı kolay ve pratiktir. Fonksiyonlarının devreye sokulabilen modelleriyle son derece emniyetli ve sorunsuz ürünlerdir. İstenilen her ortamda şömine keyfini yaşamanıza olanak tanıyan bu şömineler, her mekana uygun geniş model seçeneği, uzaktan kumanda ile kolay kullanım, 2 kw’a kadar ısıtma gücü ve en önemli özelliği gerçeği aratmayan görsel bir alev şöleni yaratmasıdır. Isıtmadan daha çok görsel amaçla kullanılır. Gerek modern, gerek klasik, gerek retro modelleri ile dekorasyon tarzınıza uygun her mekana göre elektrikli şömine alternetiflerini bulmak mümkündür. Yaklaşık 20 metrekarelik bir odayı 1 saate yakın bir sürede ancak ısıtabilmektedirler. Isı ve görüntü modlarının ayrı çalışılabilir seçenekleri ileride günümüz ekonomi şartlarına da uygunluk sağlayacaktır. Çok şık ve zarif görünüme sahip olan şömineler ile soğuk kış günlerinde hem ısınabilir hem de karşısında çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Doğalgazlı Şömineler:

Baca gerekliliğinden dolayı dairelerde mümkün olmayan odunlu şömineler için bir alternatif olan doğalgazlı şöminelerin hermetik baca sistemlerinin olduğu binalara kurulması mümkündür. İçerisindeki odunların yapay olduğu bu sistemleri görsel olarak ateş keyfi yaşamak ve evlerine dekoratif olarak bir zenginlik kazandırmak isteyenler tercih edebilir. Isı olarak odunlu şöminelerden çok daha az verimli olsalar da temizlik açısından kullanımının kolay olması önemli bir artılarıdır.

Elektrikli Şömineler:

Isı verimi olarak çok düşük kalan elektrikli şömineler daha çok dekoratif amaçlı kullanılmaktadırlar. Bir diğer avantajları ise baca ihtiyacı olmamalarıdır.

Likit (Bioethanol) Şömineler:

Bitkilerden elde edilen bioethanolun yakıt olarak kullanıldığı bu tip sistemlerde şömine keyfini bacasız olarak yaşamak mümkün. Tamamen doğal ve yenilenebilir bir yakıt olan bioethanole bazı doğal katkı maddeleri eklenerek kırmızı renkte, dumansız ve kokusuz bir ateş üretilmesi mümkün oluyor. Yandığında ortaya çıkan karbondioksit gazı ise insan sağlığını tehlikeye atmayacak kadar düşük değerlerdedir. Ortaya çıkan ısı miktarı ise diğer sistemlere göre çok düşüktür. Bu sebeple genelde ateşin görselliğini yaşamak isteyenlerin tercihi olabilir.

 

Tel: +90 (262) 343 42 30

E- Mail: info@caglarsomine.com

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
ArabicEnglishTurkish